Osuszanie pomieszczeń

 

Omówimy tutaj dwie metody osuszania murów. jedną jak i drugą można wykonać samodzielnie.

 

1. Osuszanie pomieszczeń metodą naturalną.

 

Najtańszym ze nanych nam sposobów i stosowanym do tej pory jest naturalne wentylowanie pomieszczeń, wymaga on  jednak długiego czasu i dużego zaangażowania z naszej strony. Należy pootwierać okna, drzwi, kratki wentylacyjne muszą być 100% drożne.  Dobrze jest wspomóc osuszanie naturalne ogrzewaniem pomieszczeń, aby wytworzyć różnice temperatur - wnętrze/otoczenie . Najlepszym okresem do rozpoczęcia naszych zabiegów pielęgnacyjnych jest  wiosna, ta pora oraz wszystkie po niej następujące są bardzo sprzyjające osuszaniu.

 

Osuszanie murów

 

By mury wysychały jak najszybciej, należy zdjąć z nich tynki. Suszenie będzie przebiegało wolno szczególnie w tych domach, w których wystąpiło podciąganie kapilarne w wyniku podwyższenia poziomu wody gruntowej.

 

2. Osuszanie pomieszczeń metodą sztuczną



Efektywność tego osuszania nawet w okresie jesienno-zimowym jest bardzo wysoka.

 

wygrzewanie pomieszczeń

 

Bardzo korzystne jest suszenie za pomocą nagrzewania z jednoczesnym wymuszeniem ruchu powietrza. Trzeba jednak pilnować, by temperatura powietrza w pomieszczeniach nie przekraczała 35-37°C ze względu na duże ciśnienie pary wodnej w murach otynkowanych. Zbyt wysoka temperatura może także spowodować wypaczenie stolarki okiennej i drzwiowej, może także zaszkodzić meblom.

 

Osuszacze przemysłowe

Innym sztucznym osuszaniem jest użycie osuszacza. Osuszacz jako urządzenie generuje własny wymuszony obieg powietrza przez oziębione lamele nawiewnicy. różnica temperatur powoduje osadzanie się wilgoci na lamelach a następnie odprowadzenie jej już jako wody do zbiornika. Profesjonalne osuszacze są w stanie wytworzyć od 30 l na dobę w górę w zależności od wydajności osuszacza.

 

Wypożyczalnia osuszaczy we Wrocławiu

 

 

Klimatyzacja

Klimatyzacja jako urządzenie użytku domowego mieści w sobie dwie powyższe metody w jednym urzadzeniu. Potrafi ogrzać pomieszczenie (pompa ciepła) oraz usuwać wilgoć (funkcja osuszania) a dodatkowo jest w stanie nam zagwarantować w upalne letnie dni i wieczory , odrobinę komfortu w postaci chłodnego powietrza