Ubytki ciepła

Straty ciepła w naszym domu

znaczne ubytki ciepła w domach jednorodzinnych

Dlaczego warto ocieplać? Właściwe ocieplenie ściany pozwala na oszczędność nawet do 40% energii. Systemy dociepleń stosuje się przy budowie nowych budynków jak i do termo-modernizacji już istniejących. Ocieplenie ścian z zewnątrz pozwala nie tylko na zaoszczędzenie kosztów ogrzewania pomieszczeń, ale również na utrzymanie stałej temperatury wewnątrz eliminując proces przemarzania, który w dużym stopniu odpowiada za degradacją budynku. Wartość ilości ciepła, jakie ucieka przez każdy metr kwadratowy ściany wyraża współczynnik U. Dokładniej mówiąc w czasie jednej sekundy przy różnicy temperatur po obu stronach ściany wynoszącej jeden stopień. Obowiązujące w naszym kraju przepisy wskazują na wartość U na poziomie 0,2 - 0,3. Dla porównania dla jednowarstwowych nieocieplanych ścian wartości U równe 0,35 - 0,5 to prawdziwy wyczyn wymagający wznoszenia murów o grubości od 35 cm do prawie pół metra. Dodanie zaledwie 10 centymetrowej warstwy ocieplenia np. ze styropianu do nawet najmniej izolacyjnego muru pozwala uzyskać wartość U równą 0,3.

Cieplejsza ściana zmniejsza roczne zapotrzebowanie na ciepło potrzebne do ogrzewania o około 10-25 kWh na każdy m2. ogrzewanej powierzchni w ciągu roku. To pozwala zaoszczędzić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych miesięcznie.

Ogólna charakterystyka systemu dociepleń.

Jednym z niezbędnych warunków uzyskania komfortu ciepła jest

odpowiednie ocieplenie ścian.

Aby czuć się dobrze w mieszkaniu lub domu, nie wystarczy utrzymywać w nim właściwej temperatury powietrza. Jeśli ściany są zimniejsze od powietrza o więcej niż trzy stopnie, poczucie komfortu zaczyna spadać. Podwyższając temperaturę wewnątrz pomieszczenia wytworzymy jedynie efekt tzw. termosu, czyli miejsca, w którym jest duszno i w którym trudno się oddycha. Sposobem na uzyskanie prawidłowej temperatury w pomieszczeniu zamkniętym (przy niskim zużyciu energii do ogrzewania) jest właściwe ocieplenie ścian z materiałów, które odprowadzają na zewnątrz parę wodną. Do niedawna najlepszą metodą na polskim rynku było stosowanie popularnej wełny mineralnej. Obecnie jednak stosuje się bardziej nowoczesne systemy ociepleń oparte na płytach styropianowych.

Kiedy dać styropian, zamiast wełny mineralnej?

Wełna mineralna zamontowana na ścianach nie pozwala się szlifować. Wszystkie nierówności, które cechowały wcześniej budynek lub powstały w trakcie ocieplania trzeba ukrywać za pomocą szpachli. Niestety, efekt takich zabiegów nie zawsze jest najlepszy. Problem ten znika, jeśli zdecydujemy się na styropian. Można go łatwo obrabiać i perfekcyjnie zniwelować wszelkie nierówności. Ponadto w przypadku stosowania styropianu można wybrać odcień elewacji zewnętrznej (spośród palety dostępnych kolorów), dzięki czemu dom lub budynek będzie wyglądać tak jak oczekuje tego klient. Ponadto ważnym elementem przemawiającym na korzyść styropianu jest jego trwałość i lekkość. Sztywna płyta wełniana jest dużo cięższa od styropianowej. Ważąca niecałe 2 kg płyta styropianowa nie obciąży ścian tak jak 12 kg płyta wełniana.